Konec trenérů v Čechách? Ani náhodou, v Kladně jich složilo zkoušky skoro čtyřicet

17.05.2016 - Kladenský ČEZ stadion znovu hostil závěrečné zkoušky trenérů, které v blízké době uvidíme na střídačkách žákovských mužstev. Zájem o získání licence „C+mládež“ byl letos tak veliký, že poptávka dalece předčila vypsaný počet míst. Zkoušky nakonec v Kladně úspěšně složilo 38 budoucích trenérů až na výjimky ze středočeského kraje.

FOTO: Předseda trenérsko-metodické komise KSLH Ivo Kyndl zkouší budoucí trenéry s úsměvem.

„Máme určitou kapacitu, více lidí jsem opravdu vzít nemohl a je škoda, že řada frekventantů nechává přihlášky na poslední chvíli. Naštěstí se někteří mohli přihlásit v obdobném termínu i v Praze,“ říká předseda trenérsko-metodické komise KSLH Ivo Kyndl, který v domovském Kladně hostí zkoušky pravidelně a o nedostatek zájemců zpravidla nemá nouzi.

A zatímco v předchozích letech se noví trenéři rekrutovali většinou z řad otců hokejových nadějí, letos se karta otočila ve prospěch hráčů, kteří ukončili aktivní činnost a chtějí se věnovat mládeži. Nebo u ní alespoň trenérskou dráhu začít. Tentokrát dokonce zkoušky složily tři zástupkyně něžného pohlaví. „Není to úplně obvyklé, ale musím uznat, že děvčata jsou oproti chlapům velmi přesná, pořádná a zodpovědná,“ usmívá se Kyndl.

Zájemci o trenérské „céčko“ absolvují intenzivní čtyřdenní školení, které se skládá z praktické i teoretické části. Uchazeči se musí naučit řadu předmětů, důraz je kladen například na výuku bruslení, sportovní přípravu nejmladších věkových kategorií nebo základy sportovního tréninku, ale mezi předměty je třeba i anatomie, fyziologie či pedagogika. Od letoška se nově vyučují a zkouší také komunikační schopnosti. „Jsou velice důležité při práci s nejmenšími dětmi. Školení navštívil osobně i hlavní metodik ČSLH Zdeněk Vojta a ke komunikačním schopnostem ihned zařadil svou přednášku. A také jeho těšilo, jak velký je u nás o trenéřinu zájem,“ prozradil Ivo Kyndl.  

Absolventi závěrečných zkoušek, které v Kladně pořádá středočeský Krajský svaz ledního hokeje, mohou působit jako hlavní trenéři u 1. až 5. tříd, nebo dělat asistenty ve vyšších kategoriích. Přejme jim do práce s dětmi spoustu elánu!

Zdroj: http://www.rytirikladno.cz/